Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neden susuyoruz , bu kadar aciz miyiz ?

Neden susuyoruz , bu kadar aciz miyiz ? Empty Neden susuyoruz , bu kadar aciz miyiz ?

Mesaj tarafından ali-haydar Çarş. Mart 26, 2008 11:28 pm

bir derleme yaptım internetten.

son zamanlarda basında çıkan alevilik ile ilgili haberler :

1)AKP Kırıkkale Milletvekili Mustafa Albayrak TBMM’de Alevilere Hakaret Etti… Alevilere bütçeden pay verilirse, satanistler de ister dedi.

2)İstanbul Üsküdar Esatpaşa İlköğretim Okulu’nda 5-C sınıfının türbanlı öğretmeni Necla Tekgül ‘ün sınıfındaki Alevi öğrencileri saptayıp liste yapması ve fişlemesi basında yer aldı…

3)Alevilere Baskı yapana ihtar,Bunu ortaya çıkarana sürgün!

Amasya Merkez Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde öğrenim gören 4 Alevi öğrencinin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve okul pansiyonu müdürü tarafından baskı gördükleri gerekçesiyle okulu bırakmaları konusunda basına bilgi veren öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cezalandırıldı. Öğretmene, disiplin yönünden “kınama" ve idari yönden “ görev yerinin değiştirilmesi" cezası verildi.

4) İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Doç. İbrahim Öztürk derste, “Ben ailemden biliyorum, bazı kesimlerin düşüncesine göre Alevi kadınları o...dur” dedi…

5) Kocaeli Gebze'de öğrencilerinin gözleri önünde meslektaşı tarafından öldürülen öğretmen Hüseyin Cebe’nin Alevi olduğu ve ideolojik bir cinayete kurban gitti bildirildi…

6) ANKARA (ANKA)- CHP Malatya Milletvekili Ferut Mevlüt Aslanoğlu'nun AKP'yi köylere hizmet götürürken “alevi köylerine” karşı ayrımcılık yapmakla suçlaması, Genel Kurul'da gerginliğe neden oldu.
AKP milletvekilleri CHP'li Aslanoğlu'nu “bölücülük ve ayrımcılık” yapmakla suçladı.

7) Sivas merkeze bağlı Alevi köyü Çatalkaya’nın cemevi önce cami yapıldı, sonra köye imam atandı. 120 kişinin yaşadığı köyde öğretmen yokluğundan okul kapalı iken, köye imam atanması ve okul lojmanın imama tahsis edilmesi köylülerin büyük tepkisini çekti.

8 ) Ankara’nın Çankaya bölgesinde , İzmir’in Karşıyaka semtinde Alevilerin oy çoğunluğu ile chp’yi seçmesi sonucunda bu ilçelerin böl-parçala-yönet siyaseti ile akp’ye devredilmek istenmesi.

9) Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Koyunoğlu, Mazıbaşı ve Çikhasan köylerinde, köylülerin isteği dışında atanan imamlar rahatsızlık yarattı.Bu köylerde kapalı olan köy okullarının camiye çevrildiği ve bu camilere köylüler istemediği halde imam atandığı iddia ediliyor.

10) Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nde 14 Ocak tarihinde meydana gelen dayak olayında, lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Burak Tibar iç kanama geçirerek hastaneye kaldırıldı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mustafa Kurt tarafından dövülerek hastanelik edildiği ileri sürülen Burak Tibar'ın alevi olduğu için bu kadar şiddete maruz kaldığı iddiaları üzerine alevi dernekleri olayı kınayarak bir açıklama yaptı ve öğretmen Mustafa Kurt'un bir an önce görevden alınmasını istedi.

Bunlar Günümüzde Yaşananlar , Malum sivas,maraş vs. katliamları saymıyorum.hoş o olaylar olduğunda da yeterince tepki gösteremedik.

Aleviliğin Örgütlü Derneklerinin Siyasi Çekişlemeleri Bırakarak Bu Tip Olaylara Karşı Ortak Tepkiler Koymaları Gerekmiyor Mu? Mitingler,Protesto Gösterileri Düzenleyerek Sesimizi Duyursak Yine Bizi Bu Kadar Ezeblilirler mi Sizce. Ya Da Son Zamanlarda Düzenlenen Bu Zulme Nasıl Dur Denmeli, Neler Yapabiliriz?
ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com

- Similar topics