Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sicil notu düşürülen 'aykırı' ilahiyatçıya yargıdan destek

Sicil notu düşürülen 'aykırı' ilahiyatçıya yargıdan destek Empty Sicil notu düşürülen 'aykırı' ilahiyatçıya yargıdan destek

Mesaj tarafından patroklos Ptsi Şub. 25, 2008 8:27 pm

Türbanla ilgili açıklamalarını beğenmediği akademisyenin sicil notunu düşeren Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan'a yargıdan kötü haber geldi. Konya 2. İdare Mahkemesi, akademisyenin sicil notunu düşüren üniversite yönetiminin kararını iptal etti.
Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Şahin Filiz, "Kuranda başörtüsü yoktur. Başörtüsü Yahudi geleneğidir" tezleri nedeniyle üniversite yönetiminin tepkisini çekmiş ve hakkında 'izinsiz şehir dışına çıktığı' gerekçesiyle disiplin soruşturması açılmıştı. Ayrıca Filiz'in 2006 yılına kadar hep 'pekiyi' olan sicil notunu da 'orta'ya düşürmüştü.

Objektif kriter yok
Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde, siciline 2006 yılında, birinci sicil amiri konumundaki Fakülte Dekanı Prof. Ahmet Önkal tarafından 'iyi', ikinci sicil amiri konumundaki Rektör Süleyman Okudan tarafından 'orta' verildiğini öğrenen Doç. Filiz, sicil raporunun objektif ölçütlere göre düzenlenmediği iddiasıyla Konya 2. İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Rektörlük, mahkemede yaptığı savunmada, "Dava konusu sicil raporunun düzenlendiği 2006 yılında davacının gerek öğrenci-öğretim üyesi ilişkisi, gerek görev bilinci açısından dekanlık nezdinde yeterli güveni sağlayamadığını, Şahin Filiz hakkında öğrencilerden şifahi şikâyetlerin alındığını, davacının sınavlara zamanında intikalinde sorunlar yaşandığını ve hukuka aykırı bir yön bulunmadığını' ileri sürdü.
Mahkeme verdiği kararda, Yüksek Öğretim Kurumları Sicil Yönetmeliği'nin 8. maddesinde birinci ve ikinci sicil amirleri arasında verdikleri notlarda uyuşmazlık olduğundan üçüncü sicil amiri olan YÖK başkanının görüşünün sorulması gerektiği hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi:
"Davacının 2006 yılı sicil raporunun üç bölümünde birinci sicil amiri tarafından 'iyi', ikinci sicil amiri tarafından ise 'orta' olarak düzenlendiği, dolayısıyla birinci ve ikinci sicil amirlerinin kanaatleri arasında uyuşmazlık bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu duruma göre üçüncü sicil amirinin görüşüne başvurulması ve bu görüşe itibar edilmesi gerekirken, bu kurala uyulmadan tesis edilen işlemde hukuka uyarlık yoktur."
Doç. Filiz'in avukatı Ali Altay, mahkemenin çok önemli bir karara imza attığını ifade ederek, "Kamu personelin gizli sicilinin, sicil amirlerinin istedikleri gibi kalem oynatabilecekleri bir egemenlik alanı olmadığı ortaya çıkmıştır" dedi.

Rektör 'Hakkım' demişti
Rektör Okudan Radikal'e , "Filiz'in sicil notu düştü çünkü bana karşı birtakım davranışları vardı. Sicil amiri olmamdan dolayı 'orta' da 'iyi' de 'pekiyi' de verebilirim" demişti.
patroklos
patroklos
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

https://canlar.yetkin-forum.com

- Similar topics