Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aşure Günü'nde bir araya geldiler

Aşure Günü'nde bir araya geldiler Empty Aşure Günü'nde bir araya geldiler

Mesaj tarafından ali-haydar Paz Şub. 24, 2008 7:23 pm

Fadıl BİNZET/ ADIYAMAN, (DHA)
ADIYAMAN'da düzenlenen Kerbela Şehitlerini Anma ve Geleneksel Aşure Günü’nde Alevi, Sünni ve Süryaniler bir araya geldi. Dağıtılan aşurelerden almak isteyenler izdihama neden oldu.
Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı ve Hacı Bektaşi Veli Derneği'nin düzenlediği etkinliklere Vali Vekili Ümit Şeref Kayacan, CHP Milletvekili Şevket Köse, Belediye Başkanı AKP'li Necip Büyükarslan, parti başkanları, Süryani Mor Petrus ve Mor Paulus Kilisesi Metropoliti Melki Ürek ile Alevi, Sünni ve Süryaniler katıldı. Cemevi'nde yapılan etkinlikte 18 kazanda aşure pişirilip, dağıtıldı. Duaların ardından yapılan aşure dağıtımı sırasında katılan 3 bin kişi bir anda aşure almak için kazanların bulunduğu yere hücum edince izdiham oluştu. İzdiham sırasında çocuklarla yaşlılar ezilme tehlikesi geçirdi.
Semah gösterilerinin yapıldığı etkinlikte konuşan Melki Ürek, “Bu şenlik, Alevi kardeşlerimiz için çok önemli. Böyle özel günlerde memleketimiz ve ülkemiz için hoşgörünün hakim olduğu, insanların birbirine yakın ve saygılı olması açısından çok önemli. Alevisi, Sünnisi ve Süryanisi bir araya gelerek hoşgörünün en güzel örneği sergilemekteler. Barış ve kardeşlik içerisinde bütün dil ve dinlerden herkesin bir araya toplandığı aşure gününü kutluyorum'' dedi.
CHP Adıyaman milletvekili Şevket Köse de, insanlar arasında düşünce ve inançlarından dolayı ayrım yapılmaması gerektiğini kaydederek, “Dünyada var olan 72 millet arasında ayrım yapılamaz. Herkes eşittir ve herkese aynı sevgi ve saygıyla yaklaşmak durumundayız'' diye konuştu.
Alevi dedesi Garip Bozkurt ise, Türkiye'de 20 milyon Alevi vatandaşı bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Biz bütün dinlere saygı duyan devlet istiyoruz. Ama devlet bir dinin tekeline girsin istemiyoruz. Devletlerin dini olmaz. Başbakan benim de başbakanım. Farklı fikirlerde olabiliriz ama başbakan olduktan sonra benim ihtiyaçlarımı da karşılamak zorundadır. Dünya artık küçücük bir köy haline geldi. Bu dünya bu insanlara ait. Her dinden, her dilden ve her renkten. Tüm insanların kardeş olduğuna inanıyorum.''
ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com

- Similar topics