Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Multiboot DVD Hazırlama

Multiboot DVD Hazırlama Empty Multiboot DVD Hazırlama

Mesaj tarafından patroklos C.tesi Şub. 23, 2008 6:20 pm

m sistemleri hazırlamaya kaldı. Bunlar biraz daha farklı olarak açılışları "image" dosylarıyla değil "boot" dosyalarıyla gerçekleşecek. "Easyboot" programını ilk kurduğumuzda "C:EasyBootdisk1ezboot" dizininde şu dosyalar vardı.
Multiboot DVD Hazırlama Dosyalar
Bu dosyalardan, "cdmenu.ezb" dosyası menümüzü oluşturan ana dosya, "loader.bin" dosyası Cd'yi taktığımızda ilk boot işlemini gerçekleştiren dosya, "cdmenu.ezb" ekrana yükleyen boot dosyası, "w2ksect.bin" dosyası cd menüden Xp'yi kur dediğimizde Xp Setup dosyalarını yükleyen "xp boot" dosyası, "setup98.img" dosyası ise Windows98'in kurulumunu boot eden image dosyasıdır.
İki şekilde işletim sistemlerini ya da programları boot edebiliyoruz. Birincisi "xxx.bin" dosyalarıyla ikincisi image dosyalarıyla yukarıda image dosyalarıyla işletim sistemi ve programları boot edeceğiz. Kalan iki işletim sistemini "*.bin" dosyalarıyla boot edeceğiz. Yalnız biraz değiştirdiğimiz için kurulum klasörlerini, dosyaların yerlerini vs.. boot dosyalarında ve birkaç dosyada daha değişiklik yapmamız gerekecek. "bin" dosyalarından başlarsak: Elimizde işletim sistemini boot edecek bir adet boot dosyamız var ama bekleyen iki işletim sistemi var. Xp ve 2000 NT tabanlı olduğundan aynı boot dosyasıyla boot edilebilir ama 2 adet olmalı. "w2ksect.bin" dosyasını başka herhangi bir klasöre kopyalayıp adını "wxpsect.bin" olarak değiştirelim ve tekrar "C:EasyBootdisk1ezboot" dizinine kopyalayalım. "C:EasyBootdisk1ezboot" dizininde 2 adet bin dosyamız oldu. "wxpsect.bin" dosyası Xp'yi "w2ksect.bin" dosyası Windows 2000'i boot etsin. Şimdi bu dosyaları daha önce hazırladığımız "C:EasyBootdisk1" dizininde bulunan WN2K kasöründeki 2000 ve WNXP klasöründeki Xp'yi boot etmeleri için modifiye edelim. "w2ksect.bin" dosyamızı WN2K'daki 2000'i başlatabilmesi için modifiye edelim. "Ultraedit" programına ihtiyacımız olacak "w2ksect.bin" dosyasını ultra edit ile açtığımızda şöyle bişiler karşımıza çıkacak.
Multiboot DVD Hazırlama W2ksect
Sayfanın aşağısına doğru indiğimizde bizim için önemli olacak olan satırlar şunlar olacak:
Multiboot DVD Hazırlama Satir
SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINI386 satırı burada normalde "i386" klasörünü araması gereken boot dosyasını bizim istediğimiz klasörü araması için değiştiriceğiz. Windows 2000 işletim sistemi için bu klasör WN2K'idi. Yani i386'yı WN2K yapmamız gerekiyor. Aslında basit gibi gözüksede en zor işlem burası. Çünkü boot dosyasının tek bir harfini bile yerinden oynatmadan sadece i386 satırını değiştirmemiz gerekiyor. Nasıl yapacağımıza gelince:
WN2K için "57 4E 32 4B" yi bi yere kaydedin. Bu tam bilmiyom ama WN2K'nın makina dilinde karşılığı SETUPLDR.BINBOOTFIX.BINI386 satırında en son resimde gözlenen I386 sayısının "I" harfine bir kez tıklayın "I" harfi yanıp sönmeye başlayacaktır. Bununla beraber ekranın orta kısmında "I" harfine denk gelen "49" sayısı işaretlenmiş olcaktır. 49 sayısından 4 rakamına bir kez tıklıyoruz ve 4 rakamı yanıp sönmeye başlıyor. Yukarıda WN2K için verdiğimiz "57 4E 32 4B" yi tuşlayın ve sağ taraftaki blokta i386 yazısının WN2K ya dönüştüğünü göreceksiniz. Bu şekliyle kaydettiğinizde "w2ksect.bin" dosyası artık boot edildiğinde i386 klasörünü değil WN2K klasörünü arayacaktır. Aynı işlemi "wxpsect.bin" dosyası içinde uygulayacağız. Ultraedit Programı ile açıp yukarıdakileri tekrarlayalım. i386 satırına gelip "I" harfine bir kez basalım "49" sayısı işaretlenmiş olacak. 4 rakamına bir kez tıkladığımızda 4 rakamı yanıp sönmeye başlayacak şimdi burada bu boot dosyasının WNXP klasörünü görmesini istiyoruz. Yani i386 satırını WNXP yapacağız. "57 4E 58 50" sayılarını "4" rakamı yanıp sönerken tuşlayalım. i386 satırının WNXP'ye dönüştüğünü göreceğiz. Kaydettiğimizde WNXP klasörünü boot edecek ve böylelikle "bin" dosyamız hazır olmuş olacak. "boot.bin" dosyalarımız hazır, ancak bunlar kurulum için yeterli değil! WN2K ve WNXP klasöründe "SETUPLDR.BIN" ve "TXTSETUP.SIF" dosyalarında bir kaç değişiklik yapacağız. Bu iki dosyada i386 yazan tüm yolları WN2K ve WNXP ile değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için "Easyboot" programını açıyoruz. "Araçlar" menüsünden "Dosya" içerisinden "Yazı Değiştir" butonuna basıyoruz. "Dosya" yazan yerden WN2K klasörüne geçip "setupldr.bin" dosyasını gösteriyoruz. "Bulunacak" yazan yere "i386" yazıyoruz. "Yazılacak" yere "WN2K" yazıyoruz. "Değiştir" tuşuna bastığımızda "3 adet dosya değiştirildi" şeklinde uyarı yazısı cıkacak.

Aynı işlemi "TXTSETUP.SIF" dosyası içinde yapalım. WN2K klasöründen
TXTSETUP.SIF dosysını gösterip i386 yazan yerleri WN2K ile değiştirelim.son bi dosyayı daha değiştirmemiz gerekiyor. "C:EasyBootdisk1" dizinindeki 2000 işletim sisteminin "setup" dosyasını "2kSetup.exe" yi yine "easyboot" programıyla bu dosyayı gösteriyoruz. i386 ile WN2K' yı değiştiriyoruz. Böylece 2000 için yapmamız gerekenler bitmiş oluyor. Aynı işlemleri Xp işletim sistemi için de yapmamız gereKiyor. "setupldr.bin" "txtsetup.sif" ve "xpsetup.exe" dosyalarından i386 yazan yerleri WNXP ile değiştirmeliyiz. Bunları tamamladıktan sonra menümüzü yapmaya başlayabiliriz.

Easyboot programındaki önemli noktalardan biri çalışmaya başlarken "Farklı Kaydet" diyerek "cdmenu.ezb" dosyamızın adını değiştirelim ki farklı menüler hazırlamak istediğimizde hem kafamız karışmasın hemde menümüzü kalabalığın içinde rahatlıkla bulalım. Arka plan resmini istediğiniz herhangi bir resimle değiştirebilirsiniz. Yalnız birkaç kural dahilinde dos altında gösterileceği için 640x480 256 renk derinliğinde "bmp" formatında olmak zorunda. Resmi hazırladığınızda herhangi bir isimle Easyboot klasörünün içine atmanız ve programın ana menüsünden resmin adını yazmanız gerekmektedir.

Yazı menüsünde DVD menünüzün başlığını yazabileceksiniz. En önemli menü çubuğu buraya kaç tane işletim sistemi, kaç program çalıştıracaksanız. Bu menüden bunlara isim verip uğraşarak hazırladığımız "image" dosyaları ve "boot" dosyaları ile ilişkilendireceğiz. İlk önce menümüzü hazırlayalım. "Ekle" düğmesine bastığımızda bize yeni bir satır oluşturuyor. Komut ve açıklama bölümlerini biz doldurucağız. Açıklama bölümü o satırın adını gösteriyor, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Mesela Window 98 Second Edition Tr açıklamayı yazdıktan sonra etkin olması için başka bir alana tıklamanız gerekiyor. Komut alanına tıklayın, ekranda Window 98 Second Edition Tr yazısını göreceksiniz. Komut kısmı biz ekranda Window 98 Second Sdition Tr yazısına tıkladığımızda çalışması gereken komutu gösteriyor. Buraya yazmamız gereken "run wn98.ima" olmalı bu komut hazırladığımız "wn 98.ima" dosyasını çalıştıracak ve bizi 98 kurulum ekranına götürecek. Diğer işletim sistemlerini tek tek giriniz ve programları yalnız Xp için komut "run wxpsect.bin" ve 2000 için komut "run W2KSECT.BIN" olmalı menumuzun yapılandırılmasına devam edelim. Satır ve sütunlardan menünün ekranın neresinde olacağını ayarlayabiliriz. Renk seçeneklerinde normal rengi, "mouse over" rengi, tıkladıktan sonraki rengi vs. ayarlanıyor. İstediğimiz kadar satır ekleyip boot edeceğimiz tüm işletim sistemleri ve programları ayarladıktan sonra alt tarafta tuş yazan bir bölüm var. Buraya rakamlar yerleştirmemiz gerekiyor.

Rakamlar menü boot ettiğimizde sadece rakamlara basarak kurma işlemimizi yapmamıza olanak sağlayacak. Menüyle işimiz bitince önce kaydediyoruz. Sonra "iso oluştur" butonuyla dosya menüsüde yani ilk menüde "iso oluştur" deyince "C:EasyBootiso" klasörüne ismini değiştirmediğiniz taktirde "mycd.iso" isminde bir iso dosyası kaydediyor. Bu "iso" image dosyası "C:EasyBootdisk1" klasöründe şimdiye kadar hazırladıgınız ne varsa hepsini "iso" dosyasına kaydeder.
Denemelerinizi tek tek yapın. "iso" oluşturması da cok kısa sürmüyor. 3 Gb'lık bir dosyalar topluluğu için oluşturdugunuz "iso" dosyasını DVD'ye yazarak son görevinizi tamamlamış oluyorsunuz.

alıntıdır
patroklos
patroklos
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

https://canlar.yetkin-forum.com