Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DİNCİ DAYATMA !!!

DİNCİ DAYATMA !!! Empty DİNCİ DAYATMA !!!

Mesaj tarafından ali-haydar C.tesi Şub. 16, 2008 9:58 pm

ÇYDD KIZLARA SAHİP ÇIKTI

Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde 4 öğrencinin dini baskı gördükleri gerekçesiyle okul değiştirmeleri tepki çekti. Kızların yanı sıra ailelerinin de baskı altına alındığı öne sürüldü. Alevi kuruluşları olayı kınarken, ÇYDD kızlara sahip çıkarak eğitimlerine her türlü katkıda bulunacağını açıkladı. Amasya Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği, okulların dini baskı yeri değil, eğitim yeri olduğunu anımsattı. Dinci gazetelerin hemen hepsi olayı çarpıttı.

Amasya Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde 4 öğrencinin dini baskı gördükleri gerekçesiyle okuldan ayrılmalarının yankıları sürerken tartışmalar her gün yeni bir boyut kazanıyor. Kızların Alevi olduğu ve namaz kılmak istemediği için baskı gördüğü vurgulanırken olayın basına yansımasının ardından çocukların ailelerine baskı yapıldığı iddia edildi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan ise kızların eğitimlerine her türlü katkıda bulunacağını açıkladı.

Amasya'da Ş.Ç, G.D, H.D. ve Ş.D 'nin sınavla kazandıkları Anadolu meslek lisesini din dersi öğretmeni Ahmet A . ve pansiyon müdür vekili Özlem Y 'nin dini baskıları nedeniyle bırakarak düz liseye kayıt yaptırmak zorunda kalmasıyla ilgili soruşturma sürüyor.

Öğretmenin atanması usulsüz

Tartışmaların odağındaki Özlem Y'nin atamasının usulsüz olduğu belirlendi. Taşova Yatılı Bölge Okulu'nda görevliyken türban taktığı için hakkında soruşturma açılan ve görevden el çektirilen Özlem .Y'nin sicil affıyla öğretmenliğe geri döndüğü iddia edildi. AKP İl Başkanı Mustafa Yıldız 'ın yakını olan Özlem Y'nin önce kız meslek lisesi müdür yardımcılığına atandığı, ancak okul müdürünün türbanlı bir öğretmenle çalışmak istemediğini söylemesine üzerine pansiyon müdürlüğüne vekâleten atandığı belirtildi. Pansiyon müdürü, okul yöneticileri tarafından atanması gerekirken Y'nin görevlendirilmesinin direkt milli eğitim müdürlüğünce yapıldığı öğrenildi. Özlem Y'nin turizm meslek lisesinde müdür olarak görev yapan eşinin de müfredatta olduğu halde bar ve içkiyle ilgili dersleri okulda engellediği ileri sürüldü.

CHP'den valiliğe tepki

CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal da Amasya Valiliği'nin okul yönetimine sahip çıkan şekilde bir açıklama yapmasına tepki göstererek "Kızların sınavla girdikleri, merkezdeki okulu bırakıp belde olan Aydınca'daki liseye kendi istekleriyle gittikleri bir yalandır" dedi.

Suluova Hacıbektaş Kültür Derneği Başkanı Beşir Kortut okuldan ayrılmak zorunda kalan kızların Alevi olduğuna dikkat çekerek "Bu olay tüm Alevi çocuklarının durumunu yansıtıyor" diye konuştu.

ÇYDD Başkanı Saylan ise derneğin Amasya Şube Başkanı Kamil Ayazlar 'ı bizzat arayarak okullarını bırakmak zorunda kızların mağdur olmaması için burs, yurt konusunda gerekeni yapacaklarını belirtti.

Öğretmenler Günü'nde mevlit

Balıkesir'de kutlama programına şehit öğretmenler için mevlit okutulmasının alınması, eğitimciler tarafından laik sisteme yeni bir darbe olarak değerlendirildi

Balıkesir'e bağlı Havran'da, ilçe milli eğitim müdürlüğü Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında şehit öğretmenler için mevlit okutulmasını programa aldı. Eğitimciler, uygulamanın laik sisteme yeni bir darbe anlamı taşıdığını belirtiyor.

Edinilen bilgiye göre Havran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde 6 Kasım'da, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Dalyancı başkanlığında yapılan toplantıda, 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne yönelik kutlama programı belirlendi. Buna göre belediye düğün salonunda, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılacağı törenler düzenlenmesi kararlaştırıldı. Düğün salonu dışında yapılacak etkinlikler arasında da, "Görevi başında şehit olmuş veya ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerin aziz hatılarına Merkez Camii'nde yatsı namazından önce mevlit okutturulacaktır" programı gösterildi.

Etkinliklerin organizasyonunda öğretmenler görevlendirilirken mevlit programı Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Kafaf 'la, Öğretmenevi Müdür Vekili İbrahim Çevik 'e bırakıldı. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Aslan , mevlit okutmanın eğitimcinin görevi olmadığını belirterek şunları söyledi: "Birey olarak mevlit okutturulabilir ancak bir devlet kurumunun bunun yapması laik eğitime zarar verir. Bütün etkinliklere öğretmenlerin katılması gerektiği doğrultusunda okullara yazı çıkarılıyor. Milli eğitimden sorumlu bir yöneticinin mevlit okutma işini organize etmesi, anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası'na aykırıdır."

DERNEĞE YARDIM EMRİ

Adana'daki okullara gönderilen resmi yazılarla, biri cami yaptırma, diğer ikisi imam hatip öğrencilerini koruma amaçlı üç derneğin yardım toplayacağı bildirildi. Valiliğin verdiği yetki doğrultusunda yardım toplayacak isimler de bildirilirken bu isimlere verilen izin doğrultusunda gereğinin yapılması istendi. Söz konusu resmi yazılar ilçelerin emniyet müdürlüğü, jandarma komutanlığı, müftülük ve milli eğitim müdürlüğüne de gönderildi.
Adana'da biri cami yaptırma, diğer ikisi imam hatip öğrencilerini koruma amaçlı üç derneğe, valilikçe "bir yıl boyunca" yardım toplama izni verildi. Okullara gönderilen resmi yazıyla da derneklerin yardım toplayacağı bildirilerek "gereğinin yapılması" istendi. Paraların kullanılacağı yerler "minare yaptırma, imam hatip öğrencilerinin ibadet giderleri, barınması" olarak sıralandı.

Söz konusu derneklerden biri olan "Aladağ İlçesi Ceritler Köyü Meydan Yaylası Kömüroğlu Mahallesi Şerife Hatun Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği" ne caminin ihtiyacı olan bir adet minarenin yaptırılması için Adana genelinde 6 aylık yardım toplama yetkisi verildi.

İmam hatiplilere yardım.

Yardım toplayacak diğer kuruluş, "Seyhan İmam Hatip Öğrencilerini Koruma Derneği" oldu. Tepebağ İmam Hatip Lisesi üzerindeki öğrenci yurdunda kalan 75 kız öğrencinin barınma ve sosyal ihtiyaçlarının ayrıca okulun masrafları için 146 bin YTL'ye ihtiyaç bulunduğu, bunun için Adana genelinde verilen 1 yıllık yardım toplama izninin 1 yıl daha uzatıldığı kaydedildi. Yardım toplamaya yetkili kılınan bir diğer dernek, "Adana İmam Hatip Öğrencilerini Koruma Derneği". Yardım toplanmasındaki amaç ise Kurttepe Anadolu İmam Hatip Lisesi üzerindeki öğrenci yurdunda kalan 110 kız öğrencinin tüm 350 bin YTL olan "iaşe, ibadet, harçlık, servis ücreti ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması" . İhtiyaçlar için verilen yardım toplama izninin bir yıl daha uzatılması yetkisinin tanındığı bildirildi. Söz konusu resmi yazılar ilçelerin emniyet müdürlüğü, jandarma komutanlığı, müftülük ve milli eğitim müdürlüğüne gönderildi ve "gereğinin yapılması" istendi.

Cumhuriyet
ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com