Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli)

3 posters

"Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli) Empty "Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli)

Mesaj tarafından Nh+ Perş. Tem. 03, 2008 11:50 pm

Merhaba canlar, geçenlerde bir edebiyat öğretmeni ile halk müziği
hakkında tartışırken konu Aşık Veysel'e geldi ve çok desteksiz bir
iddiada bulundu:"Aşık Veysel, bir Sünni Alevi'dir."

Bir edebiyat öğretmeninin kafasının bu kadar nasıl bulanmış olabileceği bir yana,
benim asıl meselem bu desteksiz ve faşistçe fikrin aksini ona inandırmaktır.

Lütfen herkes görüşlerini söylese, ama kişisel tartışmaya girmese...
sadece bu soruyu irdelese, çok memnun olurum.
Nh+
Nh+

"Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli) Empty Geri: "Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli)

Mesaj tarafından ali-haydar Cuma Tem. 04, 2008 10:59 pm

bende bir edebiyatçıyım ama cahilce bir söylem olduğunu düşünüyorum. eserlerinde işlediği temada alevilik sık kullanılmıyor diye bu onun alevi olmadığını göstermez. aşık veyselin meşhur eserlerini okumuş diğerlerini görmemiştir. sitemizde aşık veyselin albümleri var. sırf deyişler ve semahlar diye bir albümü var. bir sünni nasıl böyle eserler yazıp sonra bestelemiş olabilir. ayrıca aşık veyselin köyü bellidir, ailesi, yaşayan akrabaları bellidir. şuan araştırılarak görülebilir bu durum.

sadece tema olarak daha az deyinmiştir.bu kendi seçtiği bir yoldur. şiirde siyasi görüşü sık verirseniz sanat körelir. sitaset ve sanatı şiirde birlikte yürütmek çok zordur.
ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com

"Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli) Empty Geri: "Alevi Sünni" tanımı hakkında (önemli)

Mesaj tarafından Nh+ C.tesi Tem. 19, 2008 11:51 am

teşekkürler. benim bundan kuşkum yok, nitekim dünyadaki bütün
yapıtları, güzellikleri Türklük'e bağlayan; tüm ilmî ve teknolojik
gelişmelerin Sünni İslam'ın eseri olduğuna inananbirine bunu nasıl
anlatırım bilemem :)
alihaydar kardeşim, elinde bu konuyla ilgili kaynak veya o kaynaktan
alınmış bir parça bulabilirsen çok memnun olurum.
Nh+
Nh+

Mesaj tarafından ali-haydar C.tesi Tem. 19, 2008 2:49 pm

kaynak olarak yayınlanmış eserlerinden bütün eserleri ve dostlar beni hatırlasın isimli kitaplarında yer alan şiirleri gösterebilirsin, içlerinde nasım türü deyiş,nefes ve düvaz-ı imam olanlar aleviliğe ait nazım türleridir, sünni islam içerisinde hiçbir örneği yoktur ayrıca deyişler ve semahlar diye bir albümü var onu da kaynak gösterebilirsin.
ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından Nh+ Paz Tem. 20, 2008 11:44 pm

te$ekkürler, oradan faydalanacagim.
Nh+
Nh+

Mesaj tarafından candost32 Ptsi Ara. 07, 2009 3:59 am

AŞIK VEYSEL hakkında yazılmış bir sürü kitaplar var YUNUS EMRE'yi kendilerine maletmeye çalıştıkları gibi AŞIK VEYSEL'i de kendilerinden biriymiş gibi göstermeye çalışıyorlar.Ermişlerimizi Sanatçılarımız varsa boyna sahiplenmeye çalışıyorlar.Zaten VEYSEL'in türkülerinden şiirlerinden anlaşılıyor hangi görüşü savunduğu.Bir asır sonra MAHSUNİ İLE GÜLABİ'yi de sahiplenmeye kalkarlar.
Bu bir zamanlar milli eğitimin bastığı halk ozanları hakkındaki kitapların çoğu uydurmadır bence.Çocukluğumda çok okudum bu kitapları.Kitabı okumadan yazarını okuyacaksın ki, seninde beynini karıştırmasın doğru bildiğini yanlışa sevketmesin.zaten ilk satırlarından hemen anlaşılıyor.
Ya arkadaşlar bizimde bir sürü kaynağımız var ama bazı yerlere gitmiyor,götürülmüyor,özel olarak sipariş verirsen öyle.Ama internet her derdin ilacı.CEM TAKVİMİ bile çoğu zaman sınırlı geliyor buraya bir de antalya bana yakın olmasına rağmen.bu sene ne yapacağız bilmem.
candost32
candost32

- Similar topics