Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Suud-İngiliz Kraliyetinin AKP Buluşması...

Suud-İngiliz Kraliyetinin AKP Buluşması... Empty Suud-İngiliz Kraliyetinin AKP Buluşması...

Mesaj tarafından DeliDervis Salı Mayıs 20, 2008 9:09 am

Suud-İngiliz Kraliyetinin AKP Buluşması...

Gül’ün Köşk’e çıkmasıyla başlayan “cumhurbaşkanlığı” düzeyindeki ziyaretlerin ortak paydalarından biri şu:

İki ziyarette her şey ziyaretçiye göre biçimlendi!

Suudi Arabistan Kralı Abdullah 10 Kasım 2007’de Ankara’daydı. Anıtkabir’e gitmediği gibi, Türkiye’nin cumhurbaşkanını ve başbakanını toplu halde huzuruna çağırdı. Kralın arkasında kendi fotoğrafı, sağında Gül, solunda Erdoğan... Üçlünün ancak böyle huzur bulduğu her hallerinden belliydi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ziyaretinde de Gül, 29 Ekim’den bile esirgediği protokol kıyafetini giydi. Nişanla birlikte çok yakışmıştı, o ayrı konu!

Ziyarete, “emperyalizme ılımlı” İslami yönetim altındaki bir ülkeye yapılıyormuş havası vermek için büyük çaba harcandı ve başarıldı.

Başkan Bush’un gelişinde verilen İstanbul Boğazı-Ortaköy Camii-Boğaziçi Köprüsü fotoğrafı, Kraliçe’de de verildi.

Türkiye, Arap yarımadası için kötü örnek!

Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman bir ülkede, kadın-erkek eşitliği var, seçimle gelen seçimle gidiyor, laiklik konuşuluyor...

Türkiye, Sevr sendromunu üzerinden atamamış Batı için de kötü örnek!

Yeni küreselleşme dalgası içinde kontrol altında tutabilecekleri bir coğrafyada, çağdaş uygarlık düzeyinden söz eden kurucusunu hâlâ belleğinde tutan bir ülke...

Suudi Arabistan Kralı’yla İngiltere Kraliçesi’nin ortak paydası yok değil...

Ortadoğu’daki devletlerin kralları, emirleri geleneksel olarak İngiltere’de eğitim görür. Burada yaşar. Sırası geldi mi; British Airways’e biner ve saltanatı başlar... Ürdün Kralı Abdullah’tan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a hep böyledir!

Irak’a bakıp güney komşumuz ABD diyoruz ama, aynı zamanda İngiltere...

İngiliz gazetesi The Times’ta, Kraliçe’nin ziyaretini yorumlayan “Britanya ve Türkiye: Stratejik Bir Köprü” başlıklı yazıdan bazı bölümler aktaralım:

“Türkiye’yi eşsiz derecede önemli kılan, ılımlı İslamcılığı demokrasi ve ekonomik kalkınmayla bağdaştırma teşebbüsüdür. Onlarca yıldır ilk defa Arap ülkeleri bu ülkedeki gelişmeleri dikkatle takip etmektedir... Erdoğan hükümeti, laikliğin altını oyuyor gerekçesiyle şüpheci askeri kurumlar tarafından doğrudan veya hukuki bir tertiple devrilirse, başka yerlerdeki İslamcılar, demokrasinin onları hiçbir zaman kabul etmeyeceğini veya hukuki yollardan iktidara gelmelerine izin verilmeyeceğini düşünerek, ılımlılığın faydası olmadığı sonucuna varacaklardır... Bu sebeple sadece ehliyeti bakımından değil, fakat oluşturduğu küresel örnek bakımından Türkiye’nin seçilmiş hükümetinin yaşamasında Batı’nın hayati çıkarı vardır.”

Emekçi Büyükelçi (emekli değil) Tugay Uluçevik’in Türkçeye çevirip bize ulaştırdığı bu yorum, başka yorum gerektirmeyecek kadar açık!

Kraliçe’nin ziyaretinin ardından yapılan bu tür yorumlar, İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband’in AKP korumacılığı nedense aklımıza; Turgut Özakman ustanın ****** Kronolojisi kitabının 93. sayfasında yer alan bir raporu getirdi. 1919’da Türkiye’de nasıl bir yönetim gerektiğini tasarlayan İngilizlerin rapor yazma yetkisindeki tercümanı A. Ryan bakın ne diyor:

“Amacımız bölmek ve hükmetmek olmalıdır. Biz gerçek ideali dinmiş gibi davranacak, çıkarcı bir grubu idareci olarak takdim etmeye çalışacağız.”

Çok AKP tarifi duydum, bundan güzelini okumadım!

Cumhuriyet 20.05.2008
GÜNDEM

MUSTAFA BALBAY

DeliDervis

- Similar topics