Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doç. Öztürkün Alevileri kızdıran sözlerine inceleme

Doç. Öztürkün Alevileri kızdıran sözlerine inceleme Empty Doç. Öztürkün Alevileri kızdıran sözlerine inceleme

Mesaj tarafından ali-haydar C.tesi Mart 22, 2008 2:11 pm

Doç. Öztürkün Alevileri kızdıran sözlerine inceleme Fft17_mf11984
Doç. İbrahim Öztürk

Alevileri kızdıran sözlere inceleme
HABER MERKEZİ
Doç. Öztürk’ün derste, “Ben ailemden biliyorum, bazı kesimlerin düşüncesine göre Alevi kadınları o...dur” dediği iddia edildi. Alevilerden ve siyasilerden sert tepki geldi

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ün derste, “Ben ailemden biliyorum, bazı kesimlerin düşüncesine göre Ale-vi kadınları o...dur” sözlerine Alevilerden ve siyasilerden sert tepki geldi.
Alevilere yönelik yayın yapan Yol TV’nin haberine göre, üniversitede, “Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar” dersi veren Öztürk, salı günü derste, “Ben ailemden de biliyorum. Yakın çevremin ve toplumun bazı kesimlerinin düşüncesine göre Alevi kadınları o...dur” dedi.
Bu sözler üzerine dokuz öğrencinin Öztürk hakkında rektörlüğe şikâyet dilekçesi verdiği öğrenildi.
Aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ve Zaman gazetesinde yazan Öztürk, Yol TV’ye yaptığı açıklamada, verdiği örneğin yanlış anlaşıldığını ve kastının bu olmadığını söyledi.

‘Psikiyatrik vaka’
Rektör Ateş Vuran ise şikâyetleri işleme aldıklarını belirtirken, “Bu insanlık dışı ve özrü mümkün değil. Bu adam psikiyatrik bir vakadır” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Turan Eser, suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.
Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, işlem yapılması için YÖK Başkanı’na çağrıda bulundu.
Genç, “Bu kadar iğrenç ve aşağılık olamaz. Alevi kadınlara söylenen bu sözler kendi karısı için söylendiğinde hazmedip oturacaksa tamam. Ama, bu sözleri aşağılık bir durum olarak görüyorsa, bu konuda öncelikle işlem yapılması gerekir” dedi.
DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız da Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, bu tür ayrımcılık yaratan açıklamalar için bir yaptırım olup olmadığını sordu.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de Alevilere hakaret ettiği iddia edilen Öztürk hakkında bilgi almak amacıyla rektörlüğe bir yazı yazdı.
ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, “Öğretim üyesi payesi ile sözde eğitim veren bir kişinin, Alevi kadınlara yönelik aşağılayıcı ifadesini ve hakareti esefle kınıyoruz” dedi.
Uras, Türkiye’de bazı insanlarda ve kesimlerde akıl tutulması yaşandığını öne sürerek, şu ifadelere yer verdi:
“Demokratik bir anlayışa sahip çıkmayan, toplumdaki farklı kültürlerin yarattığı zenginliği kavramayan, hoşgörüden nasibini almamış bu yaklaşımlar, Türkiye’de toplumu bölen ve birbirine karşı kışkırtan bir zihniyetin ürünüdür.”

ali-haydar
ali-haydar
Admin

https://canlar.yetkin-forum.com

- Similar topics