Canlar Forumu Türkü Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nikotin İçeren Elektronik Sigaralar Yasaklandı

Nikotin İçeren Elektronik Sigaralar Yasaklandı Empty Nikotin İçeren Elektronik Sigaralar Yasaklandı

Mesaj tarafından patroklos Salı Mayıs 20, 2008 5:46 pm

Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, “bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği” gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir.”

SANAYİ BAKANLIĞI DA ÜRÜNÜ İNCELİYOR

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, elektronik sigara ve kartuşların yasaklanması konusunda, ürünün incelendiğini, ilgili prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda da ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebileceğini bildirdi.

Zafer Çağlayan, yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’nın, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarını yasakladığını hatırlattı.

Konunun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından da titiz biçimde incelendiğini kaydeden Çağlayan, bakanlığın konuyu, tüketicinin korunması ile piyasa gözetim ve denetim yetkisi anlamında iki açıdan incelediğini söyledi.

Elektronik sigara olarak adlandırılan ürünlerin, garanti belgesi alımı zorunlu ürünler listesinde bulunmadığını, buna karşılık ithalatı yapan firmalar arasından birinin ihtiyari garanti belgesi aldığını belirten Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Elektronik sigarayla ilgili olarak, tüketicilerin ilan ve reklam yoluyla yanıltılması iddiaları üzerine Reklam Kurulu’nca 1 ay önce açılan soruşturma devam etmektedir. Konu, Reklam Kurulu’nun 15 Ocak’ta yapılacak toplantısında ele alınacak ve karar verilecektir. Diğer yandan, bakanlığımızın piyasa gözetim ve denetim yetkisi çerçevesinde ürün incelenmektedir. Ürünün elektrik ve şarj aksamıyla ilgili olarak ithalatçı firmaların CE deklarasyonunu yapıp yapmadıkları, ürünlerin sertifikasyonunun prosedüre uygunluğu değerlendirilmektedir. Bu prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebilecektir.”
patroklos
patroklos
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

https://canlar.yetkin-forum.com

- Similar topics